Viza je odobrenje za ulazak u Hrvatsku (boravak do 3 mjeseca u bilo kojem 6-mjesečnom razdoblju od dana prvog ulaska u zemlju) ili za tranzit preko teritorija Hrvatske. Viza nije i ne može zamijeniti dozvolu za rad u Hrvatskoj.
Stranci kojima je potrebna viza za ulazak u Hrvatsku, dužni su zahtjev za izdavanje vize podnijeti prije ulaska u Hrvatsku i to u nadležnom hrvatskom veleposlanstvu/konzulatu u inozemstvu. Ako Hrvatska nema veleposlanstva/konzulata u nekoj državi, podnositelj može podnijeti zahtjev i u najbližem hrvatskom veleposlanstvu/konzulatu.
Zahtjev za vizu podnosi se osobno. Iznimno, u opravdanim slučajevima, podnositelj ne mora osobno podnijeti zahtjev, ali mora osobno pristupiti u veleposlanstvo/konzulat radi izdavanja vize. Zahtjev za izdavanje vize može se podnijeti najranije tri mjeseca prije datuma namjeravanog ulaska u Hrvatsku.
Od ulaska Hrvatske u Europsku uniju, 1. srpnja 2013. godine, Hrvatska primjenjuje Zajedničku viznu politiku Europske unije što znači da se na državljane država kojima je za ulazak u Hrvatsku potrebna viza, primjenjuje vizni režim koji se inače primjenjuje na građane svih onih država koji trebaju vizu za ulazak u bilo koju državu članicu EU. Osim toga, od 1. siječnja 2014. godine Hrvatska u cijelosti primjenjuje odredbe schengenske pravne stečevine te svi stranci koji su nositelji valjanih schengenskih isprava, viza i/ili dozvola boravka u Bugarskoj, Cipru ili Rumunjskoj, ne trebaju zahtijevati izdavanje dodatne (hrvatske) vize.
Postupak izdavanja vize započinje ispunjavanjem obrasca zahtjeva za izdavanje vize, dostupan on-linena nekoliko jezika - albanski, arapski, hrvatski, engleski, francuski, njemački, moldavski, ruski, španjolski, turski i ukrajinski jezik. Obrazac zahtjeva, zajedno s drugim potrebnim dokumentima, potrebno je dostaviti nadležnom hrvatskom veleposlanstvu/konzulatu, centru za vize ili posredstvom ovlaštene turističke agencije.
Za više informacija o viznom režimu molimo posjetite službenu mrežnu stranicu Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
Strani državljani prilikom podnošenje zahtjeva za izdavanje vize dužni su dokazati da posjeduju dovoljno financijskih sredstava za uzdržavanje tijekom boravka u Hrvatskoj i eventualno povratka u zemlju podrijetla ili tranzita do neke treće zemlje. Prilikom prelaska državne granice, tijelo nadležno za kontrolu prelaska državne granice ovlašteno je zahtijevati podnošenje dokaza o visini financijska sredstva potrebnih za pokriće uzdržavanja tijekom boravka u Hrvatskoj. Visina novčanih sredstava utvrđena je u protuvrijednost od 70,00 EUR po danu predviđenog boravka u Hrvatskoj. Ako strani državljanin posjeduje jamstveno pismo izdano od strane fizičke ili pravne osobe iz Hrvatske, dokaz o turističkoj rezervaciji ili sličan dokumenta, dužan je predočiti dokaz da posjeduju iznos u vrijednosti od 30,00 EUR po danu njegova boravka u Hrvatskoj.
Dokumenti potrebni za izdavanje vize su:
- obrazac zahtjeva za izdavanje vize *
- izvornik i kopija važeće putne isprave (rok valjanosti putne isprave u koju se unosi viza mora biti najmanje tri mjeseca dulji od roka valjanosti vize; putna isprava mora sadržavati najmanje dvije prazne stranice i mora biti izdana u posljednjih 10 godina)
- fotografija u boji dimenzija 35x45 mm
- dokumenti koji dokazuju:
- svrhu posjeta Hrvatskoj
- osigurana sredstva za uzdržavanje tijekom boravka u Hrvatskoj i za povratak u matičnu državu ili za putovanje u treću državu**
- sredstvo putovanja i namjeru povratka u matičnu zemlju, odnosno mogućnost ulaska u treću zemlju
- osigurani smještaj
- putno zdravstveno osiguranje ***
- dokaz o plaćenoj pristojbi za izdavanje vize
*Obrazac mora biti popunjen na službenom jeziku zemlje podnositelja zahtjeva ili na engleskom jeziku; na latinici, jasno i velikim tiskanim slovima.
**Osigurana sredstava za uzdržavanje se mogu dokazati sljedećom dokumentacijom:
- odgovarajuća potvrda o redovnim prihodima podnositelja zahtjeva ili osobe odgovorne za njegovo uzdržavanje
- odgovarajuća potvrda o redovitim prihodima podnositelja zahtjeva ili osobe koja ga je dužna zakonski uzdržavati,
- jamstveno pismo, uz odgovarajući dokaz o solventnosti
- novčana sredstva u gotovini u domaćoj ili stranoj konvertibilnoj valuti, sredstva bezgotovinskog plaćanja (putnički čekovi, kreditne kartice i dr.), uz uvjet da nije riječ o kratkoročnim uplatama većih iznosa s ciljem lažnog prikazivanja stvarnog financijskog stanja (kredibiliteta)
***Prikladno i važeće putno zdravstveno osiguranje pokriva troškove koji se mogu pojaviti tijekom boravka stranca u Hrvatskoj zbog zdravstvenih razloga, hitne medicinske pomoći i/ili hitnog bolničkog liječenja. Kandidati su dužni kupiti putno zdravstveno osiguranje u osiguravajućem društvu u svojoj zemlji boravka. Ako to nije moguće, putno zdravstveno osiguranje može se kupiti i u drugoj zemlji. Fizička ili pravna osobe iz Hrvatske koja poziva podnositelja zahtjeva može i u svoje ime kupiti putno zdravstveno osiguranje kod osiguravajućeg društva iz Hrvatske. Najniža ugovorena osigurana svota za zdravstveno osiguranje, mora biti u kunskoj protuvrijednosti od 30.000,00 EUR.
Podnositelji zahtjeva za izdavanje vize za jedan ili dva ulaska u Hrvatsku prilažu dokaz o zdravstvenom osiguranju i policu putnog zdravstvenog osiguranja koje pokriva cijelo vrijeme njihovog boravka u Hrvatskoj. Kandidati za višestruke ulaske su dužni dostaviti dokaze o zdravstvenom osiguranju i policu putnog zdravstvenog osiguranja koja pokriva razdoblje njihova prvog boravka u Hrvatskoj. Za istraživače/državljane trećih država koji u Hrvatsku dolaze u svrhu znanstvenog istraživanja, dokaz o zdravstvenom osiguranju je njihov ugovor o gostovanju koji treba sadržavati odredbe o obveznom zdravstvenom osiguranju.
Članovi obitelji istraživača iz treće države mogu, istovremeno s istraživačem, podnijeti zahtjev za izdavanje vize u hrvatskom veleposlanstvu/konzulatu. Dokumenti za izdavanje njihovih viza su jednaki onima ranije opisanim, a svaki član obitelji mora imati vlastiti set potrebnih dokumenata. Postupak izdavanja vize za stranca/maloljetnika ili stranca lišenog poslovne sposobnosti pokreće njegov zakonski zastupnik koji, kao jedan od potrebnih dokumenata, prilaže rodni list maloljetnika (ako su mu roditelji zakonski zastupnici), ili odluku nadležnog tijela o određivanju zakonskog zastupnika.
Zrakoplovno-tranzitna viza (A), Kratkotrajna vize (C) - 60,00 EUR.
Hitno izdavanje viza (kada je zahtjev podnesen tri ili manje dana prije namjeravanog putovanja bez opravdanja) - 70,00 EUR.
Određene kategorije osoba oslobođeni su plaćanja viznih pristojbi:
- članovi uže obitelji hrvatskog državljanina,
- članovi obitelji državljana država članica Europskog gospodarskog prostora i Švicarske koji putuju s njima ili im se pridružuju,
- djeca do navršenih 12 godina,
- nositelji diplomatskih i službenih putovnica koji putuju službeno
- učenici, studenti, studenti na poslijediplomskim studijima te nastavnici u njihovoj pratnji koji dolaze u svrhu školovanja, studiranja i stručne izobrazbe,
- gostujući nastavnici i suradnici na visokim učilištima koji sudjeluju u izvođenju studijskih programa,
- istraživači, koji dolaze u svrhu istraživanja kako je određeno Preporukom br. 2005/761/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća od 28. rujna 2005. O olakšanom izdavanju jedinstvenih viza za kratkotrajni boravak od strane država članica za istraživače iz trećih zemalja koji putuju unutar Zajednice u svrhu obavljanja znanstvenog istraživanja,
- strani istraživači koji se ugošćuju na znanstvenim organizacijama za rad na znanstvenim istraživanjima te koji sudjeluju u izvođenju studijskih programa,
- predstavnici neprofitnih organizacija u dobi do 25 godina radi sudjelovanja na seminarima, konferencijama, sportskim, kulturnim ili obrazovnim događanjima u organizaciji neprofitnih organizacija
Kada stranac dolazi u Hrvatsku u poslovni posjet na poziv pravne osobe, u postupku izdavanja vize mora priložiti i jamstveno pismo kojeg ispunjava jamac - pravna osoba iz Hrvatske. Jamac mora priložiti dokaz o likvidnost ("Bon 1" ili "Bon 2" ili potvrdu trgovačkog suda da nije pokrenut postupak likvidacije i dr.). Jamstveno pismo mora biti potpisano od osobe ovlaštene za zastupanje jamca i ovjeren službenim pečatom. Podnositelju zahtjeva uručuje se preslika jamstvenog pisma kako bi mogao, na traženje tijela nadležnog za kontrolu državne granice, predočiti dokaz o svrsi boravka u Hrvatskoj
Ukoliko stranac dolazi u Hrvatsku u privatni posjet na poziv fizičke osobe, isto tako treba priložiti garantno pismo ispunjeno od strane jamca - fizičke osobe. Jamac može biti hrvatski državljanin ili stranac s odobrenim boravkom u Hrvatskoj, koji ima stalni prihod ili financijska sredstva u Hrvatskoj. Potpis jamca na jamstvenom pismu mora biti ovjeren od strane javnog bilježnika. U slučaju da je i jamac nazočan kod podnošenja zahtjeva za izdavanje vize, potpis na jamstvenom pismu može se ovjeriti i hrvatskom veleposlanstvu/konzulatu, ako je jamac hrvatski državljanin, ili kod nadležnog tijela države primateljice, ako je jamac stranac. Podnositelju zahtjeva uručuje se preslika jamstvenog pisma kako bi mogao, na traženje tijela nadležnog za kontrolu državne granice, predočiti dokaz o svrsi boravka u Hrvatskoj.
Više informacija o jamstvenom pismu dostupno je ovdje.
Korisna poveznica: