Bilo da ste državljanin treće zemlje ili državljanin zemlje članice EGP-a, trebate radnu dozvolu kako bi mogli legalno raditi u Hrvatskoj. Radne dozvole izdaju se kao i dozvole za boravak od strane nadležne policijske uprave ili postaje prema sjedištu ili registriranom sjedištu poslodavca.
Državljani država članica EGP-a, odnosno istraživači koji planiraju raditi ili provoditi istraživanje u Hrvatskoj duže od 3 mjeseca, bilo da su zaposleni ili samozaposleni, dužni su podnijeti zahtjev za izdavanje potvrde o registraciji privremenog boravka u svrhu rada. Ako namjeravaju raditi u Hrvatskoj kraće od 3 mjeseca, nisu dužni imati radnu dozvolu. U slučaju da mogu predvidjeti da njihov rad u Hrvatskoj traje duže od 3 mjeseca, poželjno je zatražiti potvrdu o registraciji privremenog boravka u svrhu rada po njihovom dolasku u Hrvatsku tjedan dana prije početka rada (kako bi poslodavac na vrijeme prijavio istraživača na zdravstveno i mirovinsko osiguranje).
Zahtjev za izdavanje potvrde o registraciji privremenog boravka u svrhu rada može podnijeti isključivo državljanin država članica EGP-a u nadležnoj policijskoj upravi ili postaji.
Dokumenti potrebni za izdavanje potvrde o registraciji privremenog boravka u svrhu rada:
- Obrazac 1a
- Valjana osobna iskaznica ili putna isprava
- Potvrda o radnom odnosu ili dokaz da je samostalni djelatnik
Nakon podnošenja zahtjeva za privremeni boravak, policijska uprava, odnosno policijska postaja će izdati potvrdu o upisu privremenog boravka u Republici Hrvatskoj koji je dovoljan dokaz o valjanosti privremenog boravka i rada u Hrvatskoj. Nakon izdavanja potvrde, državljani država članica EGP-a, odnosno istraživači mogu podnijeti zahtjev za biometrijsku boravišnu iskaznicu, ali nisu obvezni. Cijena biometrijske boravišne iskaznice je 240,00 kuna (oko 30.00 eura) i biti će izdana u roku od otprilike tri tjedna od podnošenja potrebne dokumentacije. Dokumenti potrebni za izdavanje biometrijske boravišne iskaznice su: putovnica, jedna fotografija u boji (30 x 35 mm) i potvrda o registraciji adrese.
Prije konačnog odlaska iz Hrvatske, biometrijska boravišna kartica treba biti vraćena u policijsku upravu ili postaju.
Ukoliko istraživači iz trećih zemalja i istraživači iz država članica EGP-a s kojima Hrvatska još uvijek ima ograničenje zapošljavanja do 1. srpnja 2018. (Austrija, Malta, Nizozemska, Slovenija i Velika Britanija) planiraju boravak i rad u Hrvatskoj u trajanju manje od 90 dana, moraju podnijeti zahtjev za potvrdom o prijavi rada. Zahtjev za izdavanje potvrde o prijavi rada može podnijeti istraživač ili ustanova domaćin, u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji prema registriranom sjedištu poslodavca. Potvrda se izdaje u roku od 1 - 2 dana, a prije dobivanja potvrde, istraživači iz trećih zemalja i državljani država članica EGP-a ne smiju raditi.
Documents needed to apply for work registration certificate are:
Ispunjeni zahtjev za izdavanje potvrde o prijavi rada
- Ugovor ili drugi odgovarajući dokument kojim se dokazuje status stranca
Izvornik ili preslika važeće putne isprave
Prijavni obrasci institucije domaćina
Upravna pristojba u iznosu od 105,00 kuna (oko 14,00 eura) za izdavanje potvrde koju je potrebno uplatiti na IBAN državnog proračuna.
Istraživači iz trećih zemalja i država članica EGP-a koji planiraju ostati i raditi u Hrvatskoj više od 90 dana, na temelju ugovora o radu ili bilo kojeg drugog ugovora koji sadrži relevantne informacije, trebaju podnijeti zahtjev za odobrenje privremenog boravka u svrhu zapošljavanja ili zahtjev za boravišnu i radnu dozvolu. Zahtjev za izdavanje boravišne i radne dozvole za državljane trećih zemalja kojima ne treba viza za ulazak u Hrvatsku, može podnijeti poslodavac ili sam stranac u nadležnoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji prema mjestu prebivališta, registriranom sjedištu poslodavca ili radnom mjestu. U slučaju da državljanin treće zemlje treba vizu, mora podnijeti zahtjev hrvatskom diplomatskom predstavništvu ili konzularnom uredu.
Iznimno, u slučaju istraživača koji su zaposleni na znanstvenim, znanstveno - nastavno ili drugim istraživačkim ustanovama; učitelji - izvorni govornici stranih jezika, lektori, urednici i drugi nastavnici koji predaju na hrvatskim sveučilištima ili registriranim školama stranih jezika, a koji su državljani trećih zemalja i trebaju vizu za ulazak i boravak u Republici Hrvatskoj, zahtjev za boravišnu i radnu dozvolu mogu podnijeti i u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji u Hrvatskoj!
Dokumenti potrebni za podnošenje zahtjeva za boravišnu i radnu dozvolu su:
- Obrazac 9a
Jedna fotografija u boji (35 x 45 mm)
Dokaz o osiguranim sredstvima za uzdržavanje*
Dokaz o osiguranom zdravstvenom osiguranju**
Izvornik ili presliku valjane putne isprave
Izvornik ili presliku ugovora o radu, odnosno pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru o radu ili drugi odgovarajući ugovor
- Dokaz o stečenoj obrazovnoj kvalifikaciji i osposobljenosti stranca
Dokaz o registraciji trgovačkog društva, podružnice, predstavništva, obrta, obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, udruge ili ustanove u Republici Hrvatskoj (izvatci iz odgovarajućeg registra ne smiju biti stariji od šest mjeseci)
* Dokaz o osiguranim sredstvima za uzdržavanje: Minimalni iznos sredstava koja stranac treba imati na mjesečnoj osnovi za vlastite potrebe je 2.000,00 kuna. Za obitelji s dva člana minimalni iznos je 2,750.00 kn, za tri člana obitelji 3,250.00 kn, a za svakog dodatnog člana obitelji iznos se povećava za dodatnih 500,00 kuna. Dokaz o osiguranim sredstvima za uzdržavanje može biti ugovor o radu koji pokazuje iznos buduće plaće, ili potvrda od poslodavca o plaći koju će stranac dobiti (u slučaju zahtjeva za prvi privremeni boravak u svrhu zapošljavanja).
**Dokaz o osiguranom zdravstvenom osiguranju: U slučaju da postoji bilateralni sporazum o socijalnoj sigurnosti, nadležno tijelo iz zemlje podrijetla lokalnog zdravstvenog osiguranja mora izdati dokument na osnovu kojeg će državljani trećih zemalja imati pravo na zdravstvenu zaštitu tijekom boravka u Hrvatskoj.
Za građane zemalja s kojima Hrvatska ima ugovor o socijalnom osiguranju, dokazom o zdravstvenom osiguranju se smatra:
Europska iskaznica zdravstvenog osiguranja, prihvaćena od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje
Potvrda pacijenta izdana od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje
- Redovna potvrda od strane agencije za zdravstveno osiguranje
- Drugi dokaz osiguran na temelju sporazuma o socijalnom osiguranju.
Ako je državljaninu treće zemlje izdana potvrda od strane agencije za zdravstveno osiguranje ili bilo koji drugi dokaz u okviru sporazuma o socijalnom osiguranju s rokom važenja kraćim od planiranog trajanja boravka, dužni su po isteku valjanosti navedenog certifikata izraditi novi ili se obratiti nadležnom uredu hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje - HZZO), kako bi se utvrdila sva prava na zdravstveno osiguranje za preostalo vrijeme boravka. Ako građanin treće zemlje ne može dobiti bilo koji od gore navedenih dokaza prilikom prijave za prvi privremeni boravak ili su državljani zemalja s kojima Republika Hrvatska nije sklopila ugovor o socijalnom osiguranju ili ugovor koji ne reguliraju zdravstvenu zaštitu, dužni su dostaviti potvrdu putnog osiguranja. Osim toga, po dolasku u Hrvatsku i nakon odobrenja privremenog boravka, dužni su pribaviti policu zdravstvenog osiguranja u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje.
Upravna pristojba za izdavanje odobrenja za privremeni boravak iznosi 560,00 kuna (oko 76,00 eura). Upravna pristojba za proizvodnju biometrijskih boravišnih iskaznica je 240,00 kuna (oko 30.00 eura) i 70,00 kn (cca 9,00 EUR) biljega. Dokumenti potrebni za izdavanje biometrijske boravišne iskaznice su: putovnica, jedna fotografija u boji (30 x 35 mm) te potvrda o registraciji adrese. Biometrijska boravišna iskaznica obično se izdaje u roku od otprilike tri tjedna od dana podnošenja svih potrebnih dokumenata i treba biti vraćena u policijsku upravu prije konačnog odlaska iz Hrvatske.
Svi izvorni dokumenti moraju biti službeno prevedeni na hrvatski jezik
Svi izvorni dokumenti moraju biti službeno prevedeni na hrvatski jezik, a moguće je i ishođenje „Apostille”, odnosno (nad)ovjera ili legalizacija javnih isprava koje se koriste u međunarodnom pravnom prometu. Savjetuje se da provjerite s hrvatskom diplomatskom misijom, odnosno konzularnim uredom postoji li potreba za dodatnom provjerom, odnosno apostilom. Više informacija o dostupno je ovdje.
Istraživači trećih zemalja i istraživači država članica EGP-a koji planiraju raditi u Hrvatskoj na istraživačkom projektu u trajanju više od 90 dana, na temelju sporazuma institucije domaćina, dužni su podnijeti zahtjev za odobrenje privremenog boravka u svrhu znanstvenog istraživanja. Istraživači trećih zemalja i istraživači država članica EGP-a ne mogu započeti s radom prije nego pribave dozvolu za privremeni boravak.
Postupak ugošćavanja stranih istraživača ima tri faze:
a) Faza 1 - Odobravanje znanstvene posjete ili akreditacije za dolazne istraživače
Poslodavac (ustanova domaćin, pravna osoba registrirana za znanstvenu djelatnost, istraživačka organizacija) mora ispuniti zahtjev za odobrenje znanstvenog posjeta ili akreditaciju za dolazne istraživače i poslati ga u Ministarstvo znanosti i obrazovanja (MZO) zajedno s ostalim potrebnim dokumentima.
Više informacija o samom postupku dostupno je ovdje.
b) Faza 2 - Ugovor o gostovanju
Nakon što MZO izda odobrenje u svrhu znanstvene posjete ili akreditacije, poslodavac i istraživač potpisuju ugovor o gostovanju. Ugovor o gostovanju je sporazum koju izdaje javna ili privatna istraživačka organizacija u svrhu istraživačkog rada. Istraživačka organizacija može potpisati ugovor o gostovanju s istraživačem ako postoje raspoloživa sredstva za istraživanja i ako su zadovoljni s istraživačem koji se ugošćuje. Ugovor o gostovanju ima učinak ugovora o radu, ako sadrži bitne odredbe ugovora o radu u skladu s hrvatskim Zakonom o radu. Samo istraživačka organizacija odobrena od strane MZO-a može sklopiti ugovor o gostovanju sa stranim istraživačem.
c) Faza 3 – Dozvola za privremeni boravak
Zahtjev za izradu dozvole prvog privremenog boravka u svrhu znanstvenog istraživanja može se podnijeti i u policijskoj upravi ili policijskoj postaji ili u diplomatskoj misiji, odnosno konzularnom uredu Republike Hrvatske, zajedno s vizom ukoliko je potrebna. Ako stranac podliježe zahtjevu za izdavanje vize, zahtjev za dozvolu prvog privremeni boravka u svrhu znanstvenog istraživanja može se podnijeti i u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji u Hrvatskoj nakon dobivanja vize.
Dokumenti potrebni za podnošenje zahtjeva za prvi privremeni boravak stranca u svrhu znanstvenog istraživanja su:
- Obrazac 1a
- Ugovor o gostovanju - izvornik ili preslika
Dokaz o registraciji trgovačkog društva, podružnice, predstavništva, obrta, udruge ili ustanove u Republici Hrvatskoj (izvadci iz odgovarajućeg registra ne smiju biti stariji od šest mjeseci)
- Jedna fotografija u boji (35 x 45 mm)
- Dokaz o osiguranim sredstvima za uzdržavanje*
- Valjana putna isprava – izvornik ili preslika
*Dokaz o osiguranim sredstvima za uzdržavanje: ugovor o gostovanju, ugovor o radu koji pokazuje iznos buduće plaće, ili potvrda od poslodavca o plaći koju će stranac dobiti (u slučaju zahtjeva za prvi privremeni boravak u svrhu zapošljavanja).
Nakon odobrenja privremenog boravka u Republici Hrvatskoj, istraživači treće zemlje i istraživači država članica EGP-a, dobit će biometrijsku boravišnu iskaznicu. Dokumenti potrebni za izdavanje biometrijske boravišne iskaznice su: putovnica, jedna fotografija u boji (30 x 35 mm) te potvrda o registraciji adrese. Također, potvrda o podnošenju zahtjeva za odobrenje privremenog boravka mora biti vraćena prilikom podnošenja zahtjeva za izradu biometrijske boravišne iskaznice.
Upravna pristojba za izdavanje odobrenja za privremeni boravak iznosi 350,00 kuna (oko 47,00 eura). Upravna pristojba za izradu biometrijske boravišne kartice je 240,00 kuna (oko 30.00 eura) i 70,00 kn (cca 9,00 EUR) biljega. Dokumenti potrebni za izdavanje biometrijske boravišne kartice su: putovnica, jedna fotografija u boji (30 x 35 mm) te potvrda o registraciji adrese. Biometrijska boravišna kartica obično se izdaje u roku od otprilike tri tjedna od dana podnošenja svih potrebnih dokumenata i treba biti vraćena policijskoj upravi prije konačnog odlaska iz Hrvatske.
Preporuča se da izrada dokumenata započne najmanje 4 mjeseca prije dolaska u Hrvatsku te ih se dostavi 3 mjeseca prije dolaska (imajte na umu da konzularni uredi i policijska uprava neće prihvatiti zahtjeve za privremeni boravak koji se podnose najranije 3 mjeseca prije ugovorenog dolaska datum).
Svi izvorni dokumenti moraju biti službeno prevedeni na hrvatski jezik, a moguće je i ishođenje „Apostille”, odnosno (nad)ovjere ili legalizacije javnih isprava koje se koriste u međunarodnom pravnom prometu. Savjetuje se da provjerite s hrvatskom diplomatskom misijom, odnosno konzularnim uredom postoji li potreba za dodatnom provjerom, odnosno apostilom.
Više informacija dostupno je ovdje.
Istraživači trećih zemalja i istraživači država članica EGP-a, koji već imaju važeću dozvolu za privremeni boravak te planiraju produžiti svoj boravak u Hrvatskoj u trajanju više od jedne godine, trebaju podnijeti zahtjev za produljenje privremenog boravka u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji. Strani istraživač mora podnijeti zahtjev za produljenje privremenog boravka najkasnije 60 dana prije isteka tekućeg privremenog boravka. U slučaju nepoštivanja rokova, novčana kazna iznosi od 500,00 kn do 5.000,00 kuna (oko 70.00 EUR do 650,00 eura).
Prvo, institucija domaćin treba pripremiti novi ugovor o gostovanju i obavijestiti Ministarstvo znanosti i obrazovanja (kao u slučaju prvog privremenog boravka) - ako je ugovor o gostovanju sklopljen na razdoblje od jedne godine prvi put. Ako nije, isti ugovor o gostovanju sklopljen za cijelo razdoblje istraživanja podnosi se za svako dodatno produljenje boravka.
Dokumenti potrebni za produljenjeprivremenogboravka u svrhuznanstvenog istraživanja su:
- Obrazac 1a
- Ugovor o gostovanju - izvornik ili preslika
- Zahtjev za odobrenje znanstvenog posjeta ili akreditacije za strane istraživače koji dolaze na instituciju domaćina - preslika
- Dokaz o registraciji trgovačkog društva, podružnice, predstavništva, obrta, udruge ili ustanove u Republici Hrvatskoj (izvadci iz odgovarajućeg registra ne smiju biti stariji od šest mjeseci)
- Fotografija u boji (30 x 35 mm)
- Valjana putna isprava - izvornik ili preslika
- Biometrijska boravišna kartica - izvornik ili preslika
Postupak za produljenje privremenog boravka odobrenog na nekim drugim osnovama je isti; samo treba prezentirati određeni dokaz za potrebe svog boravka u Hrvatskoj (rad, studij, spajanje obitelji i sl). Zahtjev za produljenje privremenog boravka podnosi se policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji.
Upravna pristojba za produljenje dozvole za privremeni boravak iznosi 350,00 kuna (oko 47,00 eura). Upravna pristojba za proizvodnju biometrijske boravišne kartice iznosi 240,00 kuna (oko 30.00 eura) i 70,00 kn (cca 9,00 EUR) biljega. Dokumenti potrebni za izdavanje biometrijske boravišne kartice su: putovnica, jedna fotografija u boji (30 x 35 mm) te potvrda o registraciji adrese. Biometrijska boravišna kartica obično se izdaje u roku od otprilike tri tjedna od dana podnošenja svih potrebnih dokumenata i treba biti vraćena u policijskoj upravi prije konačnog odlaska iz Hrvatske. Kada se prijavljuje za izradu nove biometrijske boravišne kartice, stara treba biti vraćena policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji.
Korisne poveznice: