Obrazovni sustav u Hrvatskoj sastoji se od predškolskog odgoja, osnovnoškolskog, srednjoškolskog i visokog obrazovanja.
Predškolski odgoj u Republici Hrvatskoj obuhvaća odgoj i skrb o djeci predškolske dobi, a ostvaruje se kroz obrazovne programe, zdravstvenu zaštitu i programe socijalne skrbi u javnim i privatnim ustanovama za predškolskog odgoj, za djecu od šest mjeseci do školske dobi. Proces upisa u javne vrtiće obično počinje u svibnju, kada potrebne obrasce, odnosno zahtjev za upis treba dostaviti vrtiću prema službenoj adresu roditelja.
Potrebni dokumenti za upis u javni vrtić najčešće su:
- Ispunjen i potpisan zahtjev za upis (ispunjen na hrvatskom jeziku)
- Rodni list djeteta ili potvrda o rođenju djeteta ili pismeno odobrenje roditelja da vrtić samostalno može provjeriti relevantne informacije o djetetu
- Potvrda o prebivalištu djeteta ili pisana suglasnost roditelja da vrtić može - putem nadležnog gradskog ureda - provjeriti podatke o prebivalištu djeteta
- Preslika osobne iskaznice roditelja
- Dokaz o relevantnim podacima za stjecanje prioriteta prilikom upisa (potvrda da su oba roditelja zaposlena u Hrvatskoj ili neki drugi tip potvrde)
- Ostali potrebni dokumenti koje će vas zatražiti vrtić.
Stranci na privremenom boravku u Republici Hrvatskoj (odnosno bez stalnog boravka) plaćaju punu ekonomsku cijenu za javne vrtiće u iznosu od 1.900,00 kuna mjesečno. Većina javnih predškolskih institucija imaju duge liste čekanja, dakle upite vezano za upis u vrtić treba podnijeti izravno i što je prije moguće.
Privatni vrtići su skuplji od javnog, ali prednost privatnih je da roditelji mogu podnijeti zahtjev za upis tijekom cijele godine, a ne samo u određenom razdoblju. Cijena za privatne vrtiće varira od 2.500,00 do 3.500,00 kuna mjesečno. Nekoliko privatnih međunarodnih vrtića i igraonica navedeni su na poveznici.
Osnovnoškolsko obrazovanje u Republici Hrvatskoj je obavezno, besplatno za svu djecu u dobi od šest do petnaest godina i traje osam godina. Besplatno osnovnoškolsko obrazovanje odnosi se na svu djecu sa stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, bez obzira na njihovo državljanstvo.
Nakon osnovnog obrazovanja, srednje obrazovanje dostupno je svima pod jednakim uvjetima i prema svojim mogućnostima kako bi stekli znanja i vještina potrebnih za rad ili nastavak obrazovanja.
U sklopu srednjoškolskog sustava, ovisno o vrsti nastavnog plana i programa, postoje sljedeće vrste škola:
- Gimnazije (opće ili specijalizirane) s nastavnim planom i programom u trajanju od četiri godine; po njihovom završetku učenici stječu pravo na upis na fakultete
- Strukovne škole (tehničke, industrijske, trgovačke i druge) s nastavnim planom i programom u trajanju od jedne do pet godina; po njihovom završetku učenici stječu srednje strukovno obrazovanje, ili nižu stručnu spremu u slučaju nastavnog plana u trajanju od jedne ili dvije godine.
- Umjetničke škole (glazbene, plesne, likovne i druge) s nastavnim planom i programom u trajanju od četiri godine; po njihovom završetku učenici stječu pravo upisa na fakultete.
Postoji nekoliko javnih i privatnih međunarodnih škola u Zagrebu (dostupan popis je isključivo informativan), gdje je glavni jezik učenja i rada strani jezik:
- American International School of Zagreb (International Baccalaureate Diploma, na engleskom jeziku)
- Deutsche Internationale Schule Eurocampus (na njemačkom jeziku)
- Ecole Francaise Eurocampus (na francuskom jeziku)
- XV Gymnasium(International Baccalaureate Diploma, na engleskom jeziku)
Visoko obrazovanje u Hrvatskoj provodi se u sklopu sveučilišnih i stručnih studija. Sveučilišni studiji osposobljavaju studente za rad u znanosti i visokom obrazovanju, privatnom i javnom sektoru i društvu općenito, kao i za razvoj i primjenu znanstvenih i stručnih znanja. Stručni studiji pružaju studentima odgovarajuću razinu znanja i vještina potrebnih za rad u primijenjenim zanimanja, kao i izravnu integraciju u radnom procesu.
Sveučilišni studij ima tri razine: preddiplomski, diplomski i poslijediplomski. Preddiplomski programi obično traju tri (180 ECTS) do četiri (240 ECTS) godine. Po završetku, stječe se akademski naziv Bachelor (na hrvatskom - prvostupnik) u odnosu na specijalizaciju. Diplomski programi traju jednu (60 ECTS) ili dvije (120 ECTS) godine. Ukupan broj ostvarenih bodova nakon završetka oba preddiplomskog i diplomskog studija iznosi najmanje 300 ECTS bodova. Po završetku oba, preddiplomskog i diplomskog studija, stječe se akademski naziv Master (na hrvatskom - magistar struke) u odnosu na specijalizaciju. Poslijediplomski sveučilišni studij dijeli se na specijalističke i doktorske studije. Specijalistički studiji traju jednu do dvije godine. Po završetku se stječe naziv sveučilišni specijalist u odnosu na specijalizaciju (Univ. Spec.). Doktorski studij traje tri godine (180 ECTS). Završetkom doktorskog studija stječe se akademski naziv doktora znanosti odnosno doktora umjetnosti (dr. Sc. ili dr. Art.).
Stručni studijski programi podijeljeni su u: kratke stručne studije (podijeljeni na kratke stručne studije, prediplomske stručne studije i specijalističke stručne studije), preddiplomske stručne studije i specijalističke diplomske stručne studije.
Kratki stručni studij traje jednu (60 ECTS) do dvije (120 ECTS) godine. Po završetku, stječe se naziv stručnog pristupnika / pristupnice u odnosu na specijalizaciju. Preddiplomski stručni studij traje tri (iznimno četiri) godine i stječe od 180 do 240 ECTS bodova. Završetkom stručnog studija studenti stječu naziv stručni pristupnik / pristupnica (na hrvatskom) u odnosu na specijalizaciju. Specijalistički stručni studij traje dvije godine i studenti mogu steći od 60 do 120 ECTS bodova. Po završetku stječe titulu specijalista struke. Ukupan broj bodova ostvarenih nakon završetka dodiplomskog i postdiplomskog stručnog studija iznosi najmanje 300 ECTS. Trenutno ima 1358 akreditiranih studijskih programa u Hrvatskoj.
Inozemne obrazovne kvalifikacije osnovnog ili srednjeg obrazovanja, priznate su od strane škola u kojoj podnositelj zahtjeva želi nastaviti obrazovanje. Priznavanje kvalifikacija završenog osnovnog obrazovanja, gimnazije ili umjetničke škole (u svrhu zapošljavanja ili nastavka obrazovanja) je u nadležnosti Agencije za odgoj i obrazovanje.
Korisne poveznice:
- Ministarstvo znanostiiobrazovanja
- Agencija za odgoj i obrazovanje
- Agencija za znanost i visoko obrazovanje
- Study in Croatia